Bitkisel tedavi her hastalığa çözüm mü?

Önce haberimizin başlığına cevap verelim ardından yaşanan acı tecrübeleri ve doktorların tavsiyelerini paylaşalım:

HAYIR !

Her ot veya karışım, her zaman şifa getirmeyebilir hatta bazen farklı bir rahatsızlığı tetikler ve hatta ölüme kadar götürebilir. O nedenle bitkisel tedavi öncesi iyi araştırma yapın ve muhakkak uzmanların görüşlerine başvurun.

bitkisel-tedavi-ilaclar-drsevilbiorezonans
Kocakarı ilaçları ile yanlış tedavi hayatınızı karartmasın

ANADOLU Üniversitesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Altıntaş, yanlış ilaç kullanımı gibi kulaktan dolma eksik bilgilerle yapılacak bitkisel tedavi girişimlerinin de komplikasyon ve istenmeyen durumlara neden olabileceğini söyledi.

Bitkisel ilaç tedavisinin hastalıklardan korunmak, şiddetini hafifletmek ve tedaviye yardımcı olması gerektiğini belirten Doç. Dr. Altıntaş, “Genellikle hastalıkların tedavisinde, modern tıp uygulamalarının çözüm olmadığının düşünüldüğü durumlarda başvurulan yöntemlere ilgi her geçen gün artmaktadır. Tamamlayıcı tedavinin, uygulanan asıl tedaviye yardımcı olmak üzere yapıldığı ve hiçbir şekilde esas tedavinin yerini alamayacağı veya alternatif olamayacağı hususuna dikkat edilmelidir. Bitkilerle tedavide iyi sonuç alınması için doğru bitki, doğru zamanda toplanmalı ve doğru kısmı kullanılmalı. Taze kullanılacak bitki çürümeden kullanılmalı. Kullanılacak bitkiler kuru, görünüşlü, canlı ve saf olmalıdır. Ağzı sıkıca kapalı kaplarda güneşten uzakta saklanmalı. Kurutulacak veya işlemden geçirilecekse bunun uygun şekilde yapılması, ilacın doğru yöntemle, doğru şekilde ve uygun miktar hammadde kullanılarak hazırlanması ve doğru dozda alınması, bitkisel ürünün ilaç hazırlamaya uygun miktarda ve doğru bitki kimyasallarını içermesi, bitkisel ürün ile ilgili bilimsel literatürün uzmanlarca doğru okunması, değerlendirilmesi ve doğru tıbbi tavsiyenin alınması gerekir. Bu beş unsur gerçekleştiği takdirde bitkisel tedaviden arzulanan sonuç alınabilir” dedi.

Kulaktan dolma bilgilerle hazırlanacak bitkisel tedavinin ciddi sorunlar doğurabileceğini ifade eden Altıntaş, “Ev ilaçlarının hazırlanmasında kullanılan ıhlamur, nane, kekik, adaçayı, rezene, dereotu meyvesi, anason, papatya, salep, zencefil, kakule gibi masum bitkiler sadece basit rahatsızlıkların semptomatik tedavisinde kullanılmalıdır. Daha ciddi hastalıklarda mutlaka modern tıbbın olanaklarından yararlanmak gerekir. Kulaktan dolma eksik bilgilerle yapılacak tedavi girişimi ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Yanlış ilaç kullanımı nasıl komplikasyonlara ve istenmeyen durumların oluşmasına yol açabiliyorsa, yanlış bitki kullanımı da benzer istenmeyen sonuçları doğurabilir” diye konuştu.

bitkisel-hap-kalp-krizi-risk

Bitkisel hap ‘Baypas’lık etti

Anjiyoda kalp damarlarında tıkanıklık saptanan Hasan Tiftik, reklamlarda gördüğü bitkisel haplardan kutu kutu içti. 6 ayın sonunda damarları daha da kötü oldu ve kalp krizi geçirdi. Doktorlar acil baypasa aldı, ölümden döndü.

2011 YILINDA kalp krizi geçiren Hasan Tiftik’e anjiyo yapıldı. 3 damarında daralma vardı, biri stentle açıldı, diğerleri için ilaç tedavisi başladı. Tiftik bazı kanallarda sürekli yayınlanan, bir doktorun pazarladığı bitkisel ürünleri denemeye karar verdi. “Denize düşen, yılana sarılır misali doktorun iddialarına inandım. Sonuçta ot, bundan alsam ne olur diye düşündüm” diyor. Altı ay boyunca iyi gelir diye bitkisel olduğu öne sürülen hapları içti.

6 AY SONRA GÖĞSÜ AĞRIDI

Aradan altı ay geçmişti ki yine kalbinde sorun hissetmeye başladı. Yürürken rahatsızlık, göğsünde ağrı hissediyordu. Hastaneye, acil servise gitti. O esnada kalp krizi geçiriyormuş, bir anjiyo daha çekildi. Damarları altı ay öncesine göre çok fazla tıkanmıştı. “Doktorlar damarlarıma bakınca, bu kadar dikkat etmeme rağmen nasıl tıkandığını anlayamadılar. Bırakın tıkalı damarların açılmasını, daha önce açık olan damarları da tıkamıştı. Acil ameliyata aldılar. Aileme her şeye hazır olun dendi. 4 damara baypas yapıldı” diyor.

REKLAMLARA İNANMAYIN

Televizyonlardan insanların kandırıldığını belirten Tiftik, “Televizyonda bu bitkisel ürünleri anlatanlara baktım, adamlar abdestinde, namazında Müslüman’a benziyor. Bundan zarar gelmez, herhalde yalan söylemez diye düşündüm. Nihayetinde ot, zarar vermez dedim. Ama ölümden döndüm. Üstelik adı sürekli değişen bu ilaçlar hiç de ucuz değildi. Etrafımdakilere ben deneyeyim, faydasını görürsem tavsiye ederim diyordum. Denetim, zararını gördüm, içmeyin diyorum” diye anlatıyor.

BUNLARDAN ÖLEN HASTALARIMIZ VAR

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Kozan: “Farklı bölgelerdeki hekimlerden bu bitkisel ürünlerle ilgili şikâyetler alıyoruz. ‘Hastalara stent koyuyoruz, bitkisel ürünler yüzünden ilaçlarını bıraktıkları için stentleri tıkanıp geri geliyorlar’ diyor. Binlerce şikâyet var, anlatmakla bitmez. Bu bir soygun şebekesi. Arkalarında farklı yapılar var. Düşünün Türkiye’de 3-4 milyon kalp hastası var, bunların dörtte birini kandırsalar ve birer kutu ilaç aldırsalar kazandıkları parayı düşünün. AB ülkeleri kalp ve damar hastalıklarından korumak için yılda 197 milyar Euro harcıyor. Bu masrafı yapan ülkeler, hayatlarını laboratuvarlara adamış bilim insanları böyle ilaçları geliştiremiyor da bir pratisyen doktor mu buluyor? Televizyona çıkıyor kısırlığa çare, damar açıyor, her derde deva diye satıyor. Deli zırvasıyla karşı karşıyayız. Bu otları içtikleri için, doktorlarının verdiklerini bırakan damarları tıkanan, ölen hastalarımız öyle çok ki.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.